اللهم و صلّ علی الطاهرة البتول، الزهراء ابنة الرسول، امّ الائمة الهادین ... و مستودعاً لحکمة؛ (بحارالانوار ، ص 181) اللهم صلّ علی فاطمة بنت نبیّک و زوجه ولیّک و امّ السبطین الحسن و الحسین ...؛(بحارالانوار، ج 99 ، ص 45) اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها و سرّ المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک
بازتاب مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
شماره سفینه - سفینه 27
دوشنبه ، 13 شهریور 1391 ، 13:24


پژوهشگر گرامى جناب آقاى حسين ستّار، در سال گذشته مقاله‌اى براى فصلنامه سفينه فرستادند، كه در شماره 24 (پاييز 1388) ص 35ـ53 تحت عنوان «نگاهى به تفسير منهج الصادقين» چاپ شد. پس از گذشت حدود يك سال (آذر 1389) نشريه گرامى و وزين كاشان شناخت، شماره 6، بهار و تابستان 1388 به دست ما رسيد كه البته اين تأخير در وصول را بايد نشانه تأخير در انتشار دانست. در اين شماره، مقاله‌اى تحت عنوان «پژوهشى در زندگى و آثار ملافتح‌الله كاشانى» از همان نويسنده (ص 181ـ212) به چاپ رسيده كه با تغييراتى بسيار جزئى، همان مقاله ياد شده سفينه است (تغييرات، مربوط به ويرايش مقاله در فصلنامه سفينه است).
بدين روى، احساس ضرورت شد تا نكته‌اى را تذكّر دهيم :
اين‌گونه اقدامات، بخشى از رفتارهاى ناپسند و ضدّاخلاقى است كه گاهى از آن به عبارت «ارسال يك مقاله به دو يا چند نشريه يا همايش» و گاهى به عنوان «سرقت از خود» تعبير مى‌شود. اين پديده منفى، اعتبار چند نشريه يا همايش و مهمتر از آن، اعتبار نويسنده گرامى را زير سؤال مى‌برد.
البته تا زمانى كه سامانه يكپارچه‌اى براى مقالات رسيده به نشريات تخصصى در اختيار نباشد كه امورى مانند روند ارسال، وصول، سفارش، داورى، اعلام نتايج داورى، درج مقاله در نشريه و مانند آنها را انعكاس دهد، چنين مسائلى پيش مى‌آيد كه گريزى از آن نيست، مگر اين كه هر نويسنده و پژوهشگرى وجدان خود را حكم قرار دهد كه وضعيت دشوار نشريات تخصصى به ويژه از جهات مالى ـ را مدّ نظر قرار دهد، به ويژه نشريات مستقل را كه نه وابسته به مركز خاصّى هستند و نه از حمايت مالىِ مركزى برخوردارند؛ آنگاه با توجّه به اين وضعيت دشوار، فضاى محدود نشريات علمى و تخصصى كشور را براى پژوهش‌هايى نگاه دارد كه تاكنون امكان انتشار نيافته‌اند.
اميد است كه اين چند كلمه، تذكّرى باشد به تمام عزيزان پژوهشگر فاضل، كه پس از اين شاهد چنين مسائلى نباشيم.
فصلنامه سفينه
 

آخرین بروز رسانی مطلب در چهارشنبه ، 6 دی 1391 ، 14:03
 

خبرنامه

نــــام:

ایمیل: